12 cilvēku darbības, kuras kaitina suņus

5 min


Vai arī tu esi pieļāvis kādu tām?

Par spīti mūsu mīlestībai pret suņiem, mēs, cilvēki, dažreiz darām tādas lietas, kuras viņus kaitina. Lai arī visbiežāk mēs to darām nepazināti, šīs darbības var būt traucējošas un pat kaitējošas.

Tāpat kā suņi sākotnēji neizprot, ka kāda no viņu uzvedības īpatnībām varētu kaitināt mūs, piemēram, lecot virsū nepazīstamiem cilvēkiem, arī mēs varam neizprast, kāda rīcība var uztraukt, kaitināt vai sadusmot mūsu suņus.

Vai arī tu pieļauj tādu uzvedību, kas nepatīk tavam sunim? Lasi un apdomā attiecības ar savu suni.

Cieša skatīšanās acīs

Suns uztver šādu rīcību kā izaicinājumu. Visticamāk tā nebūs liela problēma ar tavu suni (kaut gan tāpat tas nebūs sunim patīkami), svešs suns to tā noteikti uztvers. Lūdz cilvēkiem skatīties sava suņa acīs ne ilgāk par pāris sekundēm. Un nekad neskaties acīs sunim, kurš šķiet noraizējies vai agresīvs!

Apskāvieni

Tavs suns visdrīzāk neiebildīs par dažiem apskāvieniem no tevis. Taču daudziem suņiem nepatīk cieši apskāvieni, it īpaši no svešiniekiem un bērniem. Suņu uzvedības īpatnības nekad nav bijušas saistītas ar pieskārieniem un to saistību ar patikas izrādīšanu. Tieši pretēji – saskaršanās ar citu suni nozīmē kontroli pār to. Tāpēc, ja vien tavs suns tiešām neizbauda apskāvienus, lūdz draugiem un ģimenei iztikt ar maigāku samīļošanu.

Kliegšana

Suns uztver kliegšanu kā skaļu riešanu, kas, savukārt, nozīmē nepatikšanas. Izmantot kliegšanu kā trenēšanas metodi ir slikta doma, jo tas tikai nobiedē suni, vai liek tam apjukt. Kliegšanas vietā paliec rāms un pārdomā savu toni. Zems, nopietns balss tonis piesaistīs dzīvnieka interesi, bet gaišs tonis tiks uztverts kā uzslava vai aicinājums spēlēties. Mainīt balss toni, nevis skaļumu, būs daudz efektīvs risinājums, kā iegūt mīluļa uzmanību, bez tā biedēšanas un kaitināšanas.

Ķircināšana

Bērni it īpaši var būt vainojami suņu ķircināšanā. Riešana tiem pretī, astes vai ausu raustīšana, vai skriešana pakaļ sunim, saprotams, ir ļoti kaitinošas darbības un var padarīt suni kautrīgu, nedrošu vai pat agresīvu. Ēdiena trauka kustināšana, kamēr suns ēd, spēļmantiņas nedošana, vai nebeidzamas spēles ar lāzeri var pamatīgi nokaitināt suni. Pārstāj to darīt, un apbalvo suni, kad tas uzvedas labi.

Pārāk daudz vientulības

Suņi ir sociāli dzīvnieki. Tu un tava ģimene ir suņa draugu loks. Suns, ko atstāj mājās vienu pašu 10 vai vairāk stundu katru dienu, var rezultēties nelāgās uzvedības vai psiholoģiskās problēmās, ieskaitot trauksmi, pārlieku riešanu, postošu uzvedību vai pat dzīvnieka aizbēgšanu no mājām. Suns pat var aizmirst trenēšanā iegūtās prasmes un sabojāt tev mēbeles. Suns ir tavs ģimenes loceklis, tāpēc viņam ir svarīgi pavadīt laiku ar tevi. Ja tu dienas laikā strādā, un neviens cits nav mājās, palūdz draugam vai kaimiņam ienākt mājās reizi dienā, lai izvestu suni pastaigā. Ja tas nav iespējams, nodrošini, ka tu kvalitatīvi pavadi laiku ar savu suni, kad esi atgriezies. Pastaiga, rotaļas – vienalga, kas tavu suni iepriecina. Kad tu esi mājās, ļauj sunim būt tev blakus. Mijiedarbība ar citiem ir būtiska tava suņa labklājībai, tāpēc, lai arī kā tu to dari, uzturi sunim kompāniju.

Pārpildīti suņu parki

Daudziem suņiem kaitina, kad tos ved uz parku, kas ir pārlieku pilns ar citiem, svešiem suņiem. Iedomājies, ja tevi pēkšņi ievietotu liftā ar divdesmit nepazīstamiem cilvēkiem. Ja tavs suns ir sabiedrisks, maksimālais suņu skaits var būt 6 – 7, ņemot vērā, ka vieta ir pietiekami liela un suņi ir labi audzināti. Taču, ja suņu būs vairāk, un vieta maza, suņa stresa līmenis pieaugs – suns piespiedīs ausis un asti, žāvāsies, izvairīsies no visiem vai pat uzbruks citiem.

Miega traucēšana

Pat jaukākie suņi necieš, ja tos pēkšņi pamodina. It īpaši vecāki suņi, kam miegs ir dziļāks, vai arī suņi ar dzirdes traucējumiem, kuri var nedzirdēt apkārt notiekošo, tāpēc pēkšņs pieskāriens var tos pārbiedēt. Ļauj sunim pamosties dabīgi, nepieskaroties tam. Ļoti svarīgi to iemācīt bērniem. Tu negribētu, lai tevi pamodina no skaista sapņa – kāpēc lai to gribētu tavs suns? Ja tev tiešam ir nepieciešamība pamodināt suni, dari to lēnām, klusi un maigi.

Sveši suņi

Cilvēki mēdz uzskatīt, ka visi suņi instinktīvi mīl citus suņus, un mēdz aicināt savus draugus ņemt līdzi savus suņus ciemojoties. Tas var nepatikt pat pašam draudzīgākajam sunim un var izraisīt konfliktus. Tā vietā vispirms iepazīstini suņus, kamēr pastaigājies ārā. Tikai tad vari aicināt suni mājās, turot to pavadā, un ļauj tiem vēlreiz iepazīties. Apbalvo abus suņus ar kārumiem un tad ļauj tiem mierīgi savstarpēji pavadīt laiku. Nedod tiem rotaļlietas un kārumus, lai mazinātu konfliktu iespēju. Ja tev ir pagalms, ļauj tiem pavadīt laiku ārā.

Izmaiņas dienas plānā

Ievēro ierasto dienas plānu, jo suņi uz to paļaujas. Barošanas un mazgāšanas laiki, pastaigas, rotaļu laiki – tavs suns atceras un gaida, ka tas notiks katru dienu. Ja tu pēkšņi izmaini suņa vakariņu laiku, suns var būt apjucis un tas var izraisīt uzvedības problēmas. Pieturies pie tiem pašiem laikiem, tās pašas barības un citiem rituāliem, cik vien spēj. Centies negulēt pārāk ilgi brīvdienās. Pat ja tu esi noguris, izved suni pastaigā no rīta pirms darba.

Cieša siksna

Viens no trenēšanas galvenajiem mērķiem ir iemācīt pastaigas ar vaļīgu siksnu, kas nozīmē, ka suns koncentrējas un pievērš uzmanību apkārtnei. Taču lielākā daļa suņu velk savus saimniekus, ejot pa ielu, tādā veidā cieši nostiepjot sev kaklu. Tas var izraisīt veselības problēmas. Sunim ir jāiemāca pareizs pastaigas veids, mainot iešanas virzienu un ātrumu bieži un pēkšņi. Kad tavs suns zaudē fokusu, pagriezies un ej pretējā virzienā, ļaujot siksnai būt tik vaļīgai, cik iespējams. Kad suns uztver šīs izmaiņas, apbalvo suni ar kādu kārumu. Drīzumā tavs suns spēs labāk koncentrēties, būs laimīgāks, un pasargāts no traumām.

Nevienlīdzība

Tiec ar sevi skaidrībā. Tu ļauj savam sunim lekt sev virsū, kad tu atgriezies mājās no darba, bet nosodi dzīvnieku, ja tas dara tāpat, kad ciemos atnāk tava māte. Šāda uzvedība liek sunim apjukt, un tie nesaprot, ko tu vēlies, lai viņi dara. Lai no tā izvairītos, konkrēti izlem, ko tavs suns drīkst un nedrīkst darīt, un pie tā arī pieturies. Ja lekšana nav atļauta, tad šāda uzvedība nevar būt pieļaujama jebkādos apstākļos. Izturies pret noteikumiem nopietni.

Netīši agresīva sveicināšana

Vai tu sveicinies, vai uzbrūc? Daudzi cilvēki nezina, kā pareizi sasveicināties ar suni. Viņi mēdz pieliekties, cieši skatīties, izstiept roku un runāt dīvainā balsī, kādā parasti runā ar maziem bērniem. Visi šie sveicināšanās veidi ir bīstami. Pirmkārt, pieliekšanās atgādina sunim ienaidnieka uzvedību pirms uzbrukšanas. Skatiens ir otrs drauds, ko vēl paspilgtina izstieptā roka. Labākais veids, kā sveicināt svešu suni? Nesveicināt to vispār. Tā vietā, iepazīstini cilvēku ar suni. Ļauj sunim cilvēku apostīt un saprast, ka tam var uzticēties. Tikai tad, ja suns izskatās mierīgs, var atļaut cilvēkam pieliekties un nedaudz noglaudīt suņa galvu.


Close